10 грудня 2024 р. у рамках вивчення освітньої компоненти «Інформаційне суспільство та електронна держава» викладачі та здобувачі освіти факультету національної безпеки, права та міжнародних відносин взяли участь у вебінарі «Citizens science for policy». Цей захід було організовано Interreg Europe та Muki Halkey за участі Європейської асоціації громадянської науки (European Citizen Science Association, ECSA), створеної у 2014 р. для посилення демократизації науки, заохочення розвитку громадянської науки в Європі та підтримки участі широкої громадськості в дослідницьких процесах.

Interreg Europe – це програма міжрегіонального співробітництва, яка розрахована на період з 2021 по 2027 рр. з бюджетом у 394 млн. євро, що співфінансується Європейським Союзом. ЄС прагне зменшити диспропорції у рівнях розвитку, зростання та якості життя в регіонах Європи.

За допомогою програми створено середовище та можливості для обміну рішеннями з питань регіонального розвитку. Обмін кращими практиками та політичним досвідом здійснюється між 36 країнами, у т. ч. й Україною. Головною темою вебінару було сприяння активній участі громадян у процесах міського управління. Було обговорено інноваційні підходи до активізації участі громадян у сільських районах, де відбувається скорочення населення. Розглядалися питання покращення якості життя, ролі культурної спадщини у підвищенні привабливості регіонів, а також важливості місцевої ідентичності та самоврядування як факторів утримання населення.

Спікери поділилися досвідом своєї громади: створення інтерактивного онлайн-платформи, де мешканці могли б спільно розробляти креативні рішення для покращення умов життя; залучення громадян до проєктування нових міст, використовуючи підхід у стилі конструктора Лего.

Анастасія Криніцька, студентка 2 курсу групи МВ-3, поділилася своїми враженнями: «Було корисно послухати, як місцева влада з інших країн залучає своїх жителів до участі в управлінських процесах. Особливо сподобалися інноваційні проєкти для вирішення місцевих проблем та покращення життя населення. Їхній досвід варто адаптувати та застосовувати і для нашого міста».

Участь у вебінарі «Citizens science for policy» надала здобувачам освіти та викладачам унікальну можливість дізнатися про європейський досвід залучення громадян до процесів управління та розвитку територіальних громад, що є особливо актуальним в контексті децентралізації та місцевого самоврядування в Україні.